pátek 3. července 2015

Mars je jeho domovem

* Andy Weir
* Marťan (The Martian)
* 342 stran, hardback
* Knižní klub, 2014
* Patrick Frank

Anotace:

Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi…
Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcennějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o přežití.
Jak zdolává jednu zdánlivě nepřekonatelnou překážku za druhou, začíná věřit, že by na cizí planetě přece jen mohl obstát. Jenže Mars mu ještě přichystá nejedno překvapení…

Ačkoliv obvykle sci-fi knížky ani filmy nevyhledávám, anotace Marťana mě zaujala na první přečtení. Pochvalné recenze mě nalákaly ještě víc, a tak jsem se pustila do vesmírného dobrodružství sympaťáka Marka. 

Příběh se odehrává na Marsu, jak už je patrné z názvu knížky. Mark je členem posádky, která má na této planetě provést všelijaké vědecké výzkumy, avšak shodou nešťastných náhod se stane, že zbytek skupinky považuje Marka za mrtvého a ve spěchu opouští Mars bez něj. Mark však přežil... ale nikdo o tom nemá ani nejmenší tušení. 
Mark je však povahou nezdolný optimista a bojovník, proto se pokouší udělat vše pro to, aby na Marsu přežil a aby se na Zemi dozvěděli, že žije. Nemá ale žádné komunikační zařízení, dostatek zásob ani vybavení uzpůsobené pro přežití na planetě bez života. Stáváme se svědky jeho obrovské vynalézavosti a nevyčerpatelné studnice nápadů, jak na Marsu přežít. Místy jsem  se sice ztrácela v technických popisech, v množství výpočtů a popisů chemických reakcí, to ale nijak neubralo na přitažlivosti knížky. Neumím posoudit, nakolik se autor držel skutečnosti, protože tento obor je pro mě španělská vesnice, ale vše to znělo velmi vědecky a uvěřitelně. Co mě ale na této knížce bavilo nejvíc, byla postava Marka. Jeho ironické poznámky, vtípky, cynismus a sarkastické komentáře mě nejednou donutily nahlas se smát. 

Kniha je psána formou deníku, jehož vypravěčem je Mark, ale najdeme zde i pasáže popisující, co se odehrává na Zemi v NASA. Okrajově poznáváme i další postavy, členy Markovy posádky a lidi z NASA. Na začátku knihy je zobrazen povrch Marsu, který mi trošku pomohl v orientaci, i když i nadále pro mě Mars zůstává záhadou. I přes množství odborných informací, které byly místy malinko zdlouhavé, jsem Marťana přečetla jedním dechem. Hltala jsem především Markovy zápisky, protože jak už jsem psala výše, neskutečně jsem si ho oblíbila. Knihu bych tedy doporučila všem, i těm, kteří nejsou zrovna fanoušky sci-fi odehrávající se ve vesmíru. Andy Weir dokázal vše podat tak zajímavě, že se ani na chvilku nebudete nudit. Oficiální popis knihy zní: Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a ve všech zemích, kde vychází, sklízí nadšený ohlas. Lépe bych to vyjádřit nedokázala. Těším se i na chystané filmové zpracování, které chystá režisér Ridley Scott s Mattem Damonem v hlavní roli. 

5 komentářů:

 1. I když si dokázala stvořit lákavou a velmi oslňující recenzi, tak se na četbu této knihy nechystám. Celkové téma mě nijak nezaujala a to i přes výborné hodnocení, které slyším ze všech stran.
  Ale uvidíme, třeba jednou .......

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Mně to kupodivu lákalo hned od začátku, a to jinak tuhle tématiku vůbec nevyhledávám. Tak opravdu třeba jednou... :)

   Vymazat
 2. Musím se přiznat, že mě kniha svým námětem vůbec nezaujala a moc se mi do ní nechce, ale chvály jsem slyšela už tolik, že se nakonec nejspíš nechám zlomit :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nechej se zlomit, určitě tě Marťan mile překvapí stejně jako mně :))

   Vymazat
 3. Já jsem si knihu chtěla přečíst už od začátku, co jsem se o ní dozvěděla o měsíc později se ke mně konečně dostala a já se od ní zkrátka nedokázala odtrhnout... :3 jinak moc pěkná recenze!! :)
  http://fandombeforebloodcz.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý komentář, dělají mi obrovskou radost :)